Image default
СВЕТОВНО

Синдикатите в Гърция обявиха национална стачка на 9 април

Служители от публичния и частния сектор настояват за повишаване на заплатите и подобряване на условията на труд

Гръцките профсъюзи обявиха мащабна 24-часова стачка, която ще се проведе на 9 април и се очаква да засегне цялата страна. Според информация на електронното издание на гръцкия вестник „Катимерини“, Синдикатът на държавните служители в Гърция (ADEDY) е инициатор на протестните действия.

От ръководството на ADEDY са категорични в исканията си – държавните служители настояват за възстановяване на 13-ата и 14-ата заплата, които бяха премахнати по време на икономическата криза, както и за реално увеличение на месечните възнаграждения, които според синдикатите не отговарят на нарастващите разходи за живот.

Протестната вълна обхваща не само публичния сектор. Най-големият профсъюз в частния сектор – Общата конфедерация на труда (GSEE), също планира да се присъедини към общонационалната стачка на същата дата. Мотивите на GSEE са свързани основно с три ключови проблема – продължаващата инфлация, която изяжда доходите на гражданите, задълбочаващата се жилищна криза и необходимостта от справедливо колективно договаряне на заплатите.

Related posts

Влошени отношения между Чехия и Словакия заради „източния завой“ на Роберт Фицо

Полски граничари откриха сто килограма кокаин на дъното на Балтийско море

Папа Франциск е приет спешно в болница