
Геополитическо преподреждане след завръщането на Тръмп в Белия дом
Администрацията на президента Доналд Тръмп временно замразява военните доставки за Украйна, съобщават авторитетни медии като Bloomberg и Fox News, позовавайки се на високопоставени източници от Белия дом. Решението идва само дни след напрегната среща между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски, която се проведе на 25 февруари 2025 година.
Съгласно проверка на източниците, от Пентагона потвърждават, че три от петте планирани транша за месец март са отложени, но подчертават, че става дума за „технически преглед“, а не за промяна във външнополитическата линия на САЩ. Държавният секретар Майк Помпео направи подобно изявление, опитвайки се да намали напрежението около ситуацията.
ЕС реагира с обещание за компенсация
„Ще осигурим непрекъснатост на подкрепата“, заяви в Брюксел върховният представител на Европейския съюз за външната политика Жозеп Борел. Той допълни, че Брюксел ускорява процедурите за отпускане на допълнителни 5,4 милиарда евро за противовъздушни системи, с което ясно демонстрира европейската солидарност към Украйна.
Фактът, че решението на Вашингтон не е придружено от официално изявление на Белия дом, създава пространство за различни интерпретации на ситуацията. Липсата на яснота допълнително изостря дипломатическото напрежение между двете страни.
Зеленски подчертава независимостта на Украйна
В ексклузивно интервю за Reuters, украинският президент Володимир Зеленски подчерта: „Имаме договорености с 15 държави. Работим и по алтернативни доставни маршрути през Полша и Румъния“. С това изявление той ясно дава да се разбере, че Украйна не е зависима единствено от американската военна помощ.
Украинският министър на външните работи категорично отрича страната му да е получавала официални искания за „признателност“ от администрацията на Тръмп, въпреки че американският президент използва подобна риторика, свързана с предизборната си кампания.
Икономически напрежение на северноамериканския континент
Паралелно с военните развития, Белият дом обяви въвеждането на 25% мита върху канадска стомана и мексикански автомобили, които ще влязат в сила на 5 март 2025 година. Това е част от ревизията на търговското споразумение USMCA, договорена през миналата година.
Канадският премиер Джъстин Трюдо вече предупреди за „отговорни мерки“, а търговският министър Мари Нг определи действията на САЩ като нарушение на USMCA, заявявайки намерение за защита чрез арбитраж.
Русия критикува европейската позиция
Руският посланик във Виена Михаил Улянов коментира в своя профил в Telegram: „Европейските предложения за миротворци са неприемливи“. Независими експерти смятат, че това е отговор на дискусиите в НАТО за създаване на „буферна зона“.
Руската страна очевидно следи внимателно развитието на отношенията между САЩ и Украйна, готова да се възползва от всяко охлаждане в тях.
Други проекти между САЩ и Украйна
Сред обсъжданите теми между двете страни е и възможно споразумение за редкоземни минерали, но към 4 март 2025 година няма официално публикуван документ или подписан договор. Reuters споменава преговори в начална фаза, а украинският минен министър Денис Шмигал коментира, че „дискусиите са в процес„.
Всички тези развития очертават сложна геополитическа картина, в която Украйна се опитва да балансира между различни международни партньори, докато САЩ под ръководството на Тръмп преоценява ангажиментите си.