
Изкуственият интелект трябва да бъде партньор на учителите
800 български училища ще включат роботиката в своята образователна програма като част от STEM обучението, с фокус върху иновативни и практически подходи в образованието. Благой Цицелков, журналист и ръководител отдел „Маркетинг“ в Център за творческо обучение, представи метода „умно учене“ по време на гостуването си в предаването „Социална мрежа“ по NOVA NEWS.
„В ученето с игра има място за всекиго. В един отбор от деца всеки може да влезе в своята роля и да намери мястото си още от малък„, обясни Цицелков, акцентирайки върху важността на този образователен метод. По неговите думи, традиционното училищно образование често не успява да развие у децата умения, които ще им бъдат необходими в бъдещето и в обществото.
Фестивал на роботиката в Бургас
Благой Цицелков анонсира предстоящия Фестивал на роботиката, който ще се проведе в град Бургас през месец април. Тазгодишното издание ще премине под надслов „DIVE“ и ще бъде посветено на моретата и океаните. Състезанието е предназначено за деца на възраст между 10 и 16 години, които ще демонстрират своите умения в създаването на роботи, както и за всички училища, включени в STEM програмата.
Изкуственият интелект в образованието
Журналистът коментира и все по-активното навлизане на изкуствения интелект в сферата на образованието. Според Цицелков, учителите трябва да възприемат AI технологиите като полезен инструмент и партньор, а не като пречка в тяхната работа. „Ако учителите го познават добре, ще разбират, когато децата са предали нещо, написано с ChatGPT„, допълни ръководителят на маркетинг отдела в Центъра за творческо обучение.
Методът „умно учене“ се стреми да вдъхнови децата да възприемат учебния процес като вълнуваща игра, което прави образованието по-достъпно, интересно и ефективно за всички ученици.