Image default
БЪЛГАРСКО

Нина Огнянова: Кучетата с патологична агресия не бива да бъдат сред обществото

Кучето реагира на момента според някакъв инстинкт. То няма умисъл, не напада, за да убие някого, допълни специалистът

Две жени са хоспитализирани, след като са били нападнати от кучета от породата Дого Аржентино в Казанлък. Състоянието на едната потърпевша продължава да бъде тежко. Собствениците на нечипираните животни са задържани, а основната версия на разследващите е, че кучетата са избягали. Потърпевшите описват нападението над тях като „особено страшно„.

Специалистът по силни породи кучета Нина Огнянова обясни в предаването „Социална мрежа“ по NOVA NEWS, че няма агресивни породи кучета, а животни с различен темперамент.

„Няма агресивна порода кучета. Има животни с по-различен темперамент. Има работни кучета, служебни кучета, което в никакъв случай не ги прави агресивни. В случая Дого Аржентино е специално селектирана порода, която се използва за лов на едър дивеч или за охрана, то има определена функция, която трябва да изпълнява. Характеристиките на това животно не го правят агресивно и не определят породата като агресивна. Кучето реагира на момента според някакъв инстинкт. То няма умисъл, не напада, за да убие някого“, посочи Огнянова.

Отговорността е на собствениците

Според активиста в защита на правата на животните Явор Гечев, отговорността за поведението на домашния любимец е изцяло на неговия собственик.

„При нападение от страна на животното, собственикът носи наказателна отговорност, подчерта Гечев.

Огнянова допълни, че съществуват животни, които проявяват патологична агресия, и според нея такива животни не трябва да се връщат в обществото.

„Има животни, които проявяват патологична агресия. Според мен такива животни не бива да бъдат допускани да се върнат в обществото и да представляват заплаха. Може би трябва да бъдат отглеждани някъде изолирано. Ако стопанинът не е положил достатъчно грижи, вследствие, на което кучето е нанесло вреда, но самото то не е опасно. Животното би проявило друго поведение при други грижи и в друга среда“, смята Огнянова.

Липса на контрол върху развъждането и отглеждането

Явор Гечев критикува липсата на ефективен контрол върху развъждането и отглеждането на подобни породи кучета в България.

„Няма абсолютно никакъв контрол кои и как развъжда подобни породи кучета у нас, а след това и кои ги купува и отглежда, и с каква цел. Такива породи кучета са характерни за хора, които искат да покажат поведение, което повдига адреналина. Те не си дават сметка, че това, на което учат домашния си любимец може да бъде опасно за околните“, заяви Гечев.

Според Огнянова съществува разлика между киноложки и легален развъдник, като при киноложките няма толкова строги изисквания.

„Един легитимен развъдник трябва да притежава определена сграда, квадратура, санитарни помещения и да бъде извън населено място. При киноложките развъдници такива изисквания няма. Не може правилата за развъдник според законодателството у нас, да са като за кравеферма. Има разлика какви животни отглеждат, но според закона е едно и също“, поясни тя.

За законното придобиване на куче Гечев припомни, че всяко животно трябва да е чипирано, да има паспорт и поставени необходимите ваксини.

„За да бъде закупено едно кученце от развъдник, то вече би трябвало да е чипирано. Когато собственикът го придобие животното, той трябва да получи паспорт по европейски образец, в който да има стикер с номер на микрочипа, както и да бъдат поставени първите ваксини на кучето“, обясни активистът.

Related posts

Туризмът очаква бум на инвестициите след влизането в еврозоната

НА ЗАДНАТА СЕДАЛКА

Въздушна линейка евакуира пострадал скиор на Боровец