Image default
БЪЛГАРСКО

Масирани проверки в строителството за условията на труд

Над 4000 нарушения са констатирани през 2024 година

Строителният бранш продължава да бъде сред най-рисковите сектори, като само от началото на годината са регистрирани 5 трудови злополуки. Това става ясно от последните данни на Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) в Кърджали, след като 50-годишен строителен работник падна от висок етаж и е в тежко състояние.

Според информация на Българското национално радио (БНР), директорът на ДИТ – Кърджали Катя Филипова е заявила, че при първоначалния външен оглед веднага след инцидента е констатирано необезопасено работно място. Вследствие на това е съставен акт за спиране на дейностите в периметъра на инцидента.

„По принцип срокът за извършване на проверка е един месец, но в такава ситуация се опитваме максимално бързо да приключим проверката и да предоставим резултатите на другите компетентни органи“, уточни Филипова.

Тревожна статистика и масирани проверки

През изминалата година инспекторите от ДИТ в региона са извършили 1437 проверки по спазване на трудовото законодателство. Тревожните данни сочат, че са установени 7436 нарушения, като над половината от тях – 4129, са свързани с нарушаване на безопасните и здравословни условия на труд.

В строителния сектор, който е определен като особено рисков, само през миналата година са проверени 260 строежа и строителни обекти на територията на цялата област. При тези проверки са установени 1849 нарушения, от които 1403 са свързани с безопасността на труда.

От началото на 2025 година на територията на област Кърджали са проверени 59 строителни обекта, като са установени 344 нарушения. От тях 240 са за нарушаване на безопасните условия на труд, а 104 касаят трудовите правоотношения. Осем души са били заловени да работят без трудов договор.

Пренебрегване на мерките за безопасност

Специалистите от ДИТ отчитат сериозен проблем с отношението на работниците към собствената им безопасност.

„Това, което отчитаме по време на проверките е, че работниците все още разчитат, че биха могли да избегнат непредвиден инцидент и неглижират опасността от злополуката по време на работа“, подчерта Филипова.

Тя допълни, че нерядко инспекторите се натъкват на ситуации, при които личните предпазни средства са налични на строителната площадка, но не се използват от работниците.

Отговорност на работодателите и права на работещите

Друг сериозен проблем е заниженият или напълно липсващ контрол от страна на работодателите. Според законодателството цялата отговорност по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е вменена на работодателите.

„Работодателят е длъжен да предприеме всички мерки за предотвратяване и намаляване на трудовите злополуки и на общите заболявания и на професионалните болести, като приоритетно осигурява колективни средства за защита“, припомни директорът на ДИТ.

Същевременно тя подчерта, че работниците също имат задължения – да използват личните предпазни средства и да спазват инструктажите и правилата за безопасност. От друга страна, те имат и право да откажат изпълнението на дейности, които пряко застрашават живота и здравето им.

Кампанията за засилени проверки в строителството, която се провежда на територията на цялата страна, ще продължи до края на месец март 2025 година, съобщи още Катя Филипова.

Related posts

МЗХ предлага лимит за водното съдържание в саламуреното сирене

Росен Желязков: Траен мир може да се постигне чрез сигурност за Украйна и ЕС

Левон Хампарцумян: Имаме голям шанс за еврозоната, затова противниците са настроени вандалски