Водоснабдителната мрежа на сградата е водоснабдителната система, която разпределя водата до потребителите. Първото правило, на което трябва да обърнем внимание, ни казва, че водопроводната мрежа трябва да е с минимална дължина. В резултат на това водопроводите се полагат по най-кратките маршрути. Второто правило гласи, че налягането във водоснабдителната система вътре в сградата е ограничено до горен праг от 0,6 MPa.
Има три основни елемента на всяка сградна водопроводна инсталация
Водопровод: подава вода към мрежовите щрангове
Щрангове: доставят вода до подовете – към редовната смяна на хоризонтални щрангове цена /или вертикални/ трябва да се подхожда с голямо внимание
Разпределение: разпределение на водата до консуматорите на етажа (апартамента).
Има пръстеновидни и задънени водопроводни мрежи. Пръстеновидните са само с долно окабеляване. Задънените с долно и горно разпределение на водата.
Долното окабеляване се извършва от магистралите, положени в долната част на сградата (сутерен, под пода на 1-вия етаж).
Горното разпределение на тръбите се извършва от магистралите, положени по горната част на сградата (таван). Най-често тази схема се използва в сгради с резервоари за вода. Недостатъците й са увеличената дължина на водоснабдителната система, повишената опасност от горно наводняване и задължителната изолация на тавана.
В жилищни сгради с голям брой водоразпределителни устройства се използва специална схема за монтаж и съответна смяна на хоризонтални щрангове /или вертикални/.
Както вече стана ясно, тръбите са най-важният елемент от водоснабдителната система в сградата.
Според общите характеристики водопроводните тръби трябва да:
- Издържат на налягането на водопроводната мрежа
- Пропускат изчисления воден поток
- Да са издръжливи
- Имат гладка вътрешна повърхност, която минимизира хидравличното съпротивление на тръбата
- Да не влошават качеството на водата
- Да са удобни за пренасяне и монтаж
Така например, стоманените тръби от черен и поцинкован метал се отличават с висока якост, надеждни заварени или резбови връзки и не изискват допълнителна защита от механични повреди.
За монтаж в сгради се използват водопроводни и газопроводи, които се маркират като обикновени и леки, с номинални диаметри от 10 до 150 mm.
Полагане и смяна на хоризонтални щрангове /или вертикални/
Полагането на щрангове за водоснабдяване се извършва на местата на основните водоприемни устройства. По-често това се прави в бани и тоалетни или съседни на тях помещения. Това намалява дължината на водопровода.
Водоснабдителната система в сградата не трябва да има щрангове вътре в помещенията или напречни щрангове с носещи конструкции. Те се разполагат в близост до стени или прегради, близо до колони, с възможни тръби, прикрепени към тях.