
Енергийният министър обяви в Будапеща стартиране на присъединяването ни към инициативата
България започва процедура по присъединяване към проекта за Зелен енергиен коридор и може да играе ключова роля в неговото развитие благодарение на добре развитата си електропреносна система, междусистемните връзки със съседните държави и инфраструктурата за съхранение на енергия. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков на Десетата среща на министрите по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия, която се провежда в Будапеща, съобщиха от Министерството на енергетиката.
По думите на министър Станков, Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще се включи в корпоративните преговори за предпроектните проучвания и се очаква да придобие дялово участие в проектната компания.
Нови инвестиции в енергийния сектор
Министърът подчерта като допълнително предимство на страната ни предстоящите значителни инвестиции в цифровизация на мрежата, както и плановете за развитие на проекти за съхранение на енергия чрез изграждането на нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) на язовирите.
„Помпено-акумулиращите водноелектрически централи остават едни от най-устойчивите технологии за производство и съхранение на зелена енергия“, изтъкна Станков в своето изказване.
Според българския енергиен министър, очакваният ефект от изграждането на двете нови мощности с капацитет за съхранение между 30 и 50 гигаватчаса е значим не само за България, но и в европейски мащаб.
Регионално значение на инициативата
Жечо Станков акцентира, че инициативата ще позволи на Югоизточна Европа да се възползва от увеличените възможности за търговия със зелена енергия, развивайки сектора на възобновяемата енергия и укрепвайки енергийната сигурност.
Проектът за Зелен енергиен коридор представлява стратегическа инициатива между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария за развитие и пренос на зелена енергия. Целта на партньорството е укрепване на националната и регионалната енергийна сигурност и свързаност в Черноморския регион, разнообразяване на източниците на доставка и използване на потенциала за производство на възобновяема енергия в Каспийския регион.
През миналата година българското правителство одобри придобиването от страна на БЕХ на дял в съвместното дружество за реализация на проекта.
В рамките на работната си визита министър Станков ще проведе среща и с унгарския министър на външните работи и търговията Петер Сиярто, на която се очаква двамата да обсъдят възможностите за повишаване на енергийната сигурност в региона.
Българската телеграфна агенция припомня, че служебният енергиен министър Владимир Малинов участва през ноември 2024 година в Деветата министерска среща по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелената енергия в Баку, където декларира желанието на българската страна да се присъедини към междуправителственото споразумение за стратегическо партньорство по проекта за Зелен коридор между четирите държави.