Image default
СВЕТОВНО

Днес отбелязваме Световния ден на радиото

79 години от първото излъчване на радиото на ООН

Световният ден на радиото отбелязваме днес, 13 февруари 2025 година, под мотото „Радиото и климатичните промени“ (Radio and Climate Change). Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) поставя специален акцент върху значимата роля на радиото при информиране на населението за климатични бедствия.

Радиото допринася за постигането на своите международни цели, като подкрепя населението при климатични бедствия като тропически бури и наводнения. То помага за разпространението на основана на факти информация, гласове на слушатели и специални радиопредавания“, посочват от ЮНЕСКО.

Как радиостанциите да отбележат празника?

ЮНЕСКО препоръчва на радиостанциите да засилят фактологичното отразяване на събитията и да преразгледат програмните си схеми. Специален фокус се поставя върху подготовката за отразяване на природни бедствия като урагани, наводнения, горски пожари и горещи вълни. Организацията насърчава и повишаването на квалификацията на екологичните журналисти.

История на празника

Световният ден на радиото се чества от 2012 година. Датата 13 февруари е избрана в чест на първото излъчване на радиото на Организацията на обединените нации през 1946 година. Решението е потвърдено с резолюция на Общото събрание на ООН от 18 декември 2012 година.

Радиото има и втори празник – 7 май, когато се отбелязва Денят на радиото и телевизията. На тази дата през 1895 година руският учен Александър С. Попов демонстрира пред Руското физическо дружество първия уред за безжично предаване на информация. През 1899 година той усъвършенства изобретението си с телефонна слушалка. В България този ден се чества от 1945 година като Ден на радиото, а от 1968 година – като Ден на радиото и телевизията.

Related posts

Над 50% от големите фирми в Ирландия използват изкуствен интелект

Гръцки фермери блокираха движението в Солун

Еманюел Макрон: Ако Путин не бъде спрян, може да се насочи към Молдова и Румъния