Image default
БЪЛГАРСКО

Гроздан Караджов: До 2031 година ще има магистрала от Атина до Русе

България и Гърция работят за общи транспортни коридори

Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов определи Гърция като най-искрения и най-ценния партньор на България по време на бизнес форум, проведен днес в София. Събитието е организирано от Българо-гръцката търговско-промишлена камара с партньорството на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

Гърция е най-искреният и най-ценният ни партньор. Държава, която много преди нас е тръгнала по демократичен път, която много преди нас има развити пазарни отношения и която не се скъпеше да го споделя с нас. Не случайно гръцкият бизнес е толкова добре предствен, толкова широко е разпространено неговото присъствие в България, за което ние сме не просто благодарни. Щастливи сме да работим заедно в едно общо семейство – европейското семейство“, заяви Гроздан Караджов.

Според информация от Българската телеграфна агенция (БТА), вицепремиерът подчерта, че зад икономическите и търговски перспективи стоят много топли връзки между двете страни, което се доказва от сериозното присъствие на гръцки бизнес в България.

Шенген отваря нови хоризонти

Гроздан Караджов изтъкна значението на присъединяването на България към Шенгенското пространство от началото на 2025 година като решителна стъпка към сближаването на двете държави и разгръщането на потенциала на двустранните отношения.

„За нас, българите, това беше постигане на една дългогодишна стратегическа цел; мечта, която ние българите споделяхме помежду си. Позитивите от пълноценното ни членство в Шенгенското пространство са в много посоки. На първо място това е пълноценното ни участие в осъществяването на фундамента на европейската ни идея със свободното придвижване на хората, стоките и капиталите“, посочи вицепремиерът.

Той добави, че се откриват нови хоризонти не само за по-удобно и по-бързо пътуване на гражданите на двете страни, но и за развитието на бизнес отношенията чрез все по-свободното движение на стоките.

Транспортна свързаност по оста „Юг-Север“

В изказването си министър Караджов подчерта важността на развитието на транспортните коридори по оста „Юг-Север“. Според думите му, нарастващият товарооборот от гръцка страна налага разширяване на преминаването през река Дунав, което зависи до голяма степен от Румъния.

„Заедно, двете страни имаме интерес да се развият повече от тези два моста, които имаме, по възможност още пет точки, за които имаме пожелателно споразумение, но то все още не е задължително. Надявам се с общи усилия, с усилията на комисарите в Европейската комисия, точките ‘Юг-Север’ през Дунав да се увеличат и да можем да се зарадваме с повече мостове в Европейския съюз“, каза Караджов.

Вицепремиерът съобщи, че през последните няколко седмици са били проведени срещи с гръцкия министър на инфраструктурата и транспорта Христос Стайкурас, на които е било поставено ново начало в развитието на транспортната свързаност между двете страни.

Ключови инфраструктурни проекти

Според Караджов, България и Гърция „едновременно и синхронно затварят кръга“ на основните транспортни маршрути в Европейския съюз, като целта е пътници и товари едновременно да бъдат придвижвани по пътища и железопътни линии.

Проектът за магистрала „Струма“, който вече 25 години е спъван от дебатите около отсечката в Кресненското дефиле, има ключово значение. Министърът изрази надежда, че България ще успее да се справи с този проблем и че до 2031 година ще има изградена магистрала от Атина до Видин и Русе, тъй като и магистрала „Хемус“ трябва да бъде завършена до този срок.

Гроздан Караджов подчерта важността на развитието на българските морски пристанища във Варна и Бургас, които са част от товарния трафик между Азия и Европа по западния коридор. По думите му, България и Гърция имат обща цел по отношение на западния 8-ми коридор, но все още не срещат достатъчно съдействие от страна на Република Северна Македония.

„Надяваме се че с помощта на Европейската комисия ще преодолеем и това последно препятствие и пътниците, стоките, капиталите ще могат да се движат във всички четири посоки безпрепятствено“, добави вицепремиерът.

Отбранително сътрудничество

В своето изказване Гроздан Караджов засегна и темата за нуждата от сътрудничество по отношение на отбранителния потенциал на двете страни.

„Живеем, за съжаление, във времена на глобални промени. Времена, който по-скоро ни учат да сме предпазливи и внимателни, да гледаме и да развиваме, както стопански си взаимоотношения, така и общата си отбранителна способност. И това прави толкова по-важно сутруничеството между България и Гърция по оста ‘Юг-Север’ и по оста 8-ми коридор ‘Запад-Изток’. Надявам се, че с общи усилия ще станем не само по-богати и по-развити страни, но и ще станем по-стабилни в отбранителна посока“, заяви Караджов.

Във форума, проведен в сградата на БТПП, от гръцка страна участват компании от различни сектори, включително търговия, внос-износ, хранително-вкусова промишленост, консултантски услуги, електроуреди, слънчеви панели, туризъм, застрахователни услуги, пластмасови и хартиени изделия, иновации, информационни технологии, строителство, фармацевтична и козметична промишленост, недвижими имоти, производство и търговия на хранителни стоки и суровини и други.

Related posts

Пребитият д-р Димо Йотов: Като остане нечий мозък по плочките, може и по-тежко наказание

Прокуратурата не откри престъпление в танца на акушерките с бебетата

Андрей Чорбанов: Вейповете водят до по-бързо пристрастяване от цигарите