
Мобилизационният резерв на България стремително намалява
Президентът Румен Радев застана зад идеята за въвеждане на военно обучение в училищата, за да се попълни мобилизационният запас на страната. Това стана ясно от изявление на държавния глава пред журналисти днес.
Междувременно, от Министерството на вътрешните работи не подкрепят идеята служителите им да преминават през задължителна военна подготовка, разкри военният министър Атанас Запрянов.
„Какво се оказа урокът и най-важното от войната в Украйна? Без солиден мобилизационен резерв, не можем изобщо да говорим за успех в някаква операция от подобен мащаб. А този въпрос стои с цялата си огромна тежест, защото последният набор, който уволнихме от наборната военна служба, беше 2007 година. Тези хора вече си отиват и по възраст като пригодни за военна служба. Така че мобилизационният резерв непрекъснато се стеснява. И ние трябва да намерим някакви форми за някакво начално военно обучение така, че българите да могат да защитят страната си. Аз съм сигурен, че ние ще започнем, няма начин, от училищата„, коментира президентът Румен Радев.
Българската армия от години се бори с остър дефицит на кадри. Въпреки това, военният министър Атанас Запрянов отчита засилен интерес към военната професия напоследък, което се дължи отчасти на увеличението на заплатите.
Една от идеите за попълване на мобилизационния резерв бе въвеждането на задължителна военна подготовка за бъдещите служители в силовите структури. Тази инициатива обаче среща сериозна съпротива.
Съпротива срещу военното обучение
Според думите на министър Запрянов, от Министерството на вътрешните работи засега отхвърлят предложението. Основното опасение е, че подобна мярка би довела до драстичен спад на кандидатите за работа в системата.
Освен това, един от партньорите в управляващата коалиция също се противопоставя на идеята за задължителна военна подготовка, но министърът не посочи кой точно.
Междувременно, според президента Радев, събитията в Украйна ясно показват колко важен е мобилизационният резерв за националната сигурност, и училищата биха могли да се превърнат в първа стъпка за възстановяване на военната подготовка на българските граждани.